Artykuły

Baba

Baby pruskie

WARTO WIEDZIEĆ!Baby pruskie w Olsztynie

Baby pruskie są maskotką Olsztyna już od ponad roku. Rywalizowały z figurami takimi jak: Jakubek, Kłobuk, Księżniczka Łyna i  Konik Warmiński. Zostały docenione, choćby z tego powodu, że umożliwiają wiele interpretacji artystycznych. Ponadto, argumentem przemawiajacym za Babami było również to, że Olsztyn zajmuje w Polsce pierwsze miejsce pod względem "kobiecości" (na 100 mężczyzn przypada 115 kobiet). Zachętą do głosowania na Baby była też inicjatywa podjęta przez architekta Tomasza Lellę, prof. Piotra Obarka - dziekana Wydziału Sztuki UWM oraz Aleksandra Kubierskiego - dyrektora Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, którzy w połowie czerwca 2011r. zorganizowali happening pod nazwą „Baba z Olsztyna, czyli Olsztyn babą stoi”. Wówczas w naszym mieście pojawiło się ponad 100 figurek bab, co w znacznym stopniu przyczyniło się do sukcesu "Baby z Olsztyna". Baby przedstawiające Szwecję, Wielką Brytanię, Portugalię i Czechy

Trzeba dodać, że Baby  zostały także wykorzystane podczas "Euro 2012", bo przedstawiały barwy państw uczestniczących w zawodach piłkarskich.

A JAKA JEST HISTORIA BABY?
Wykuta w kamieniu postać, wbrew swojej nazwie, przedstawia mężczyznę.Istnieje wiele hipotez dotyczących pochodzenia bab. Jedna z nich mówi, że mogły mieć związek z turniejami rycerskimi organizowanymi przez Krzyżaków, podczas których miały „udawać” pruskich wojowników - stanowiąc cel ataków.
Inna teoria głosi, że figury przedstawiają ludzi zamienionych w kamień - przeklętych za grzechy.
Jeszcze inaczej istnienie Baby tłumaczy legenda o Gustebaldzie, pochodząca z okolic Bartoszyc. Mówi o królowej Prusów, która pewnego dnia uratowała życie Rybiego Króla, za co otrzymała magiczny kamień umożliwiający rozumienie mowy zwierząt, roślin i wiatru. Pod żadnym pozorem nie mogła pokazywać owego kamienia nikomu. Pewnego dnia Wiatr przyniósł jej wieść o nadciąganiu Krzyżaków - jednak nikt Gustebaldzie nie uwierzył.Wtedy królewna pokazała kamień niedowiarkom i w jednej chwili sama została zamieniona w kamienną babę.

Baba w naszej szkole

 

Czujemy więź z tradycją naszego regionu, podobają nam sie Baby z Olsztyna, więc przygarnęliśmy jedną i obiecaliśmy pomysłodawcom, że będziemy się nią troskliwie opiekować...jak każdą dziewczyną w naszej szkole. A ponieważ płci żeńskiej u nas niedosyt, nasza Elektroniczna Baba głosi ideę "MILE WIDZIANE BABY NIE TYLKO Z OLSZTYNA".

 

Mile widziane BABY nie tylko z OLSZTYNA

Podczas Dnia Otwartego w Elektroniku prowadziliśmy akcję pod hasłem "Mile widziane BABY nie tylko z OLSZTYNA". Z racji tego, że objęliśmy patronatem jedną BABĘ  z OLSZTYNA, postanowiliśmy namawiać inne panie - nie tylko z Olsztyna, by podjęły naukę w naszej szkole.

 

Dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego zachęcały odwiedzające nas gimnazjalistki  do nauki w ZSEiT.  Opowiadały o nauczycielach, przedmiotach, przyjaznej dziewczynom atmosferze w szkole. Przekonywały, że takie kierunki kształcenia jak mechatronika czy elektronika są kierunkami przyszłości, a dziewczyny z wiedzą techniczną na pewno łatwiej i szybciej znajdą kiedyś pracę.