Offenburg 2003

Tytuł projektu: Cyfrowe układy sterujące

W poniedziałek dwunastu uczniów i nauczycieli z Olsztyna zostało serdecznie ugoszczonych przez Gewerblichen Schulen i władze Offenburga. Przez cały tydzień uczniowie niemieccy i polscy pracowali razem nad zaprojektowaniem cyfrowych układów sterujących.

1 – szy tydzień

W pierwszym tygodniu wymiany uczniowie niemieccy zostali odwiedzeni przez uczniów polskich w Offenburgu. W programie tego tygodnia znalazło się dużo interesujących i kształcących spotkań. Celem ich była nie tylko nauka związana z profilem szkoły, lecz przede wszystkim wzajemne zawiązanie przyjaźni i poznanie kultury regionu. Po raz pierwszy udało się zwiedzić Parlament Europejski w Strassburgu – czas oczekiwania na termin zwiedzania wynosi ok. roku!

Niedziela, przyjazd

W niedziele, tj. 21 września 2003 roku ok. godz. 14 – tej przyjechali do Offenburga polscy uczniowie i nauczyciele. Zostali oni powitani na dworcu przez niemieckich uczestników wymiany. Wśród uczniów byli tacy, którzy przyjechali tu po raz pierwszy, ale byli tez i „starzy znajomi”. Po powitaniu uczniowie i nauczyciele rozjechali się do goszczących ich rodzin, gdzie spędzili resztę dnia.

Poniedzialek, oficjalne powitanie i zwiedzanie firmy PWO

W poniedziałek rano uczestników wymiany powitał oficjalnie dyrektor szkoły pan Hans – Jochen Vogel. Następnie braliśmy udział w kolejnym oficjalnym przyjęciu przygotowanym przez władze miejskie w Ratuszu.
Po obiedzie w kantynie Telekomunikacji, pojechaliśmy do Oberkirch celem zwiedzenia firmy Progress Werke Oberkirch, która produkuje metalowe części samochodowe.

Wtorek, Parlament Europejski w Strassburgu

We wtorek mieliśmy możliwość zwiedzenia Parlamentu Europejskiego. Na początku wyjaśniono nam zadania i funkcje ważniejszych europejskich instytucji. Szczególnie dla polskich gości była to interesująca i na czasie lekcja funkcjonowania Rady Europy. Następnie grupa nasza przysłuchiwała się debacie Parlamentu na temat: „Praw patentowych do oprogramowania komputerowego”.
Po przerwie obiadowej zwiedzaliśmy katedrę i zabytkową część Strassburga.

Środa, praca nad projektem i zwiedzanie Wyższej Szkoły Zawodowej w Offenburgu

Prace nad projektem rozpoczęliśmy w środę w małych grupach polsko – niemieckich. Tematyka – projektowanie i symulacja działania układów cyfrowych przy pomocy programu komputerowego ProfiLab – jest kontynuacją tego, co robiliśmy w poprzednim roku.
Po południu zwiedzaliśmy Wyższą Szkołę Zawodową. Na początku zapoznano nas ze strukturą kształcenia w tej szkole, następnie pokazano nam laboratoria i pracownie, w których uczą się i pracują studenci. Na koniec wszyscy mieli możliwość zadawania pytań.

Czwartek, Europapark

Czwartek był zaplanowany jako dzień rozrywki i wolnego czasu w Europapark w Rust. Bawiliśmy się i korzystaliśmy z atrakcji Parku w małych grupach. Na wspólnym spotkaniu o godz. 12 zjedliśmy obiad.

Piątek, praca nad projektem

W piątkowe przedpołudnie kontynuowaliśmy prace nad projektem, którego ukończenie nastapi w Polsce za dwa tygodnie.
Po wspólnym zjedzeniu obiadu wszyscy mieli popołudnie do własnej dyspozycji. Czas spędzono przede wszystkim na zakupach w centrum miasta i w okolicznych marketach.

Sobota, odjazd

O godz. 10:30 polscy uczniowie i nauczyciele odjechali pociągiem z dworca w Offenburgu do Karlsruhe. Tam przesiedli się do autobusu i ruszyli w dalszą drogę do Olsztyna.

 

2 - gi tydzień

Po tygodniowej przerwie i normalnej nauce w szkole niemieccy uczniowie odwiedzili swoich polskich kolegów w Olsztynie, aby dalej pracować nad projektem i poznawać Polskę.

Niedziela - Przyjazd do Polski

Po prawie 18 - godzinnej podróży pociągiem, uczniowie z Offenburga dojechali do Olsztyna ok. godz. 11. Niewielkiej zmianie uległ skład grupy. Na dworcu zostali oni powitani przez polskich uczniów i nauczycieli i razem pojechali do szkolnego internatu. Po krótkim odpoczynku i obiedzie wszyscy razem zwiedzili Stare Miasto w Olsztynie.

Poniedziałek - Praca nad projektem i zwiedzanie elektrowni wodnej

W poniedziałek rano została wznowiona praca nad projektami rozpoczętymi w Niemczech. Po obiedzie odbyła się wycieczka techniczna do elektrowni wodnej w Brąswałdzie, wybudowanej w 1936 roku. W trakcie zwiedzania turbiny nie pracowały, ponieważ odbywała się właśnie modernizacja ich sterowania. Spiętrzenie wody w elektrowni może osiągać maksymalnie 8.5 m, a moc turbin wynosi łącznie 2 MW.

Wtorek - Praca nad projektem i zwiedzanie nadajnika radiowo - telewizyjnego

We wtorek grupa uczniów zwiedziła olsztyński nadajnik radiowo - telewizyjny. Maszt nadajnika o wysokości 360 m emituje na obszar Olsztyna i okolic sygnały telewizyjne i radiowe. Uczniowie biorący udział w wymianie udzielili wywiadu lokalnej telewizji. Przed i po wycieczce grupa pracowała nad projektem. Wieczór spędzono w Marengo, restauracji połączonej ze stadniną koni. Przed kolacją, składającą się z polskich potraw, odbyła się przejażdżka wozami konnymi. Atmosferę wieczoru umilił występ zespołu prezentującego folklor ukraiński.

Środa - Prace nad projektem zostały zakończone

Uczniowie i nauczyciele zakończyli dzisiaj ostatnie prace nad projektem. Końcowa faza pracy to wskazówki dotyczące piątkowej prezentacji. W jaki sposób zaprezentować to, co zrobiłem, jak zachować się przed publicznością, w jaki sposób zmienić się z partnerem, jak przygotować materiały do prezentacji – te pytania zostały wyjaśnione, a prezentacja została przećwiczona we własnym gronie. Po południu wszyscy mieli czas dla siebie.

Czwartek - Zwiedzanie Gdyni i Gdanska

Po długiej jeździe autokarem dojechaliśmy do Gdyni. Najpierw zwiedziliśmy port i Oceanarium. Wspaniałe życie w morzu odzwierciedlały akwaria i przybliżaly makiety. Zwiedzanie zakończyliśmy na okręcie wojennym – muzeum. Następnie pojechaliśmy do Gdańska. Przejście przez Stare Miasto, odbudowane i odrestaurowane po zniszczeniach wojennych w latach 50 – tych, było pełne wrażeń. Piękne elewacje domów, szerokie deptaki i budynki z cegły czynią miasto godnym obejrzenia. W drodze powrotnej przejechaliśmy przez Malbork.

Piątek - Prezentacja projektów i wyjazd do rodzin naszych przyjaciół

Dzisiaj uczniowie zaprezentowali swoją pracę przedstawicielom władz miasta, kuratorium i szkoły. Prezentacja była prowadzona, w dwóch językach, przez Adriana Kossakowskiego, który bardzo dobrze zna język niemiecki. Wszystkich zebranych powitał pan Dyrektor Krzysztof Salczyński. Następnie uczniowie przedstawili swoje projekty w języku polskim i niemieckim. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli zadowoleni z efektów prezentacji. Dwaj uczniowie, tj. Michał Jurgielewicz i Heiko Werner otrzymali nagrodę za najszybciej wykonany i najlepszej jakości projekt. Po południu niemieccy uczniowie pojechali do polskich rodzin.

Sobota - Pożegnanie z Olsztynem i odjazd do Offenburga

Po wizycie u polskich rodzin w sobotę po południu wszyscy spotkali się na dworcu. Mimo radości z powrotu do domu, dla większości osób, pożegnanie było ciężkie do zniesienia. W pociągu tematem numer jeden były wrażenia z pobytu w domach u polskich przyjaciół. Szczególnie rozmawiano na temat znanej polskiej goscinności i wspólnych posiłków. Wszyscy jednomyślnie stwierdzili: było bardzo dobrze!

Tytułu zrealizowanych projektów

Stoper elektroniczny

Stabilizacja poziomu cieczy

Stabilizacja poziomu cieczy „Hallo Du Da 2“

Wiatromierz

Sejf elektroniczny

Zamek kodowy

Sterowanie silnika krokowego

Połączenie dwóch PC poprzez porty COM

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
ul. Bałtycka 37 A

sekretariat: 89 527 92 65
sekretariat/centrala: 89 527 51 91
fax: 89 522 69 70