Offenburg 2012

W dniach 16 – 22 września 2012 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wymianie ze szkołą Gewerblich Technische Schule w Offenburgu.

Ze strony naszej szkoły pojechali do Niemiec następujący uczniowie:

Michalina Klincewicz, Sławomir Paś, Paweł Gajewski, Mateusz Pankowski, Mateusz Szczęsny, Sebastian Januszewski, Krzysztof Smoliński, Łukasz Kloska oraz opiekunowie: Anna Hiszpańska, Wojciech Andruszkiewicz i Adam Gawroński.

Ze strony niemieckiej byli to uczniowie:

Barbara Möck, Maren Britz, Tanja Springer, Vincent Merz, Jonas Roß, Andrea Schneidersmann, Daniel Buchholz, Andreas Waidele oraz opiekunowie: Arnold Bühler, Rudi Trotter i Oliver Gühring.

W Niemczech powitała nas pani dyrektor szkoły oraz przedstawiciele ratusza.

W trakcie pobytu w Niemczech realizowano projekt pod nazwą „Photovoltaik” – „Wykorzystanie urządzeń solarnych”. Rozpoczęliśmy tam budowę latarki zasilanej ogniwem fotowoltaicznym, którą będziemy kończyć w naszej szkole po przyjeździe grupy niemieckiej do Polski w październiku.

Ponadto zwiedziliśmy zakład produkcyjny firmy Hansgrohe w Elgersweier, a także dom solarny Heliotrop we Freiburgu.

Gospodarze zapewnili nam też rozrywkę w postaci wizyty w parku rozrywki Europapark w Rust, oraz wieczór w klubie gdzie graliśmy w Bocciaspiel.

Program wymiany został w pełni zrealizowany, partnerzy z Niemiec przyjęli nas bardzo gościnnie, uczniowie nawiązali ze swoimi rówieśnikami przyjaźnie, które będą na pewno kontynuowane po zakończeniu wymiany.

W dniach 7 - 13 października 2012 roku w Olsztynie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kontynuacji projektu rozpoczętego we wrześniu w Offenburgu.

Goście z Niemiec przylecieli do Gdańska samolotem, gdzie przywitała ich pani Aleksandra Sarnowska, która też pokazała im Gdańsk. Po przyjeździe do Olsztyna goście zostali zakwaterowani i zjedliśmy wspólną kolację.

Następnego dnia gości z Niemiec przywitał pan dyrektor oraz w ratuszu pani wiceprezydent Olsztyna. W tym dniu odbyliśmy też krótki spacer po Olsztynie oraz kończyliśmy rozpoczęty w Niemczech projekt tj. latarkę solarną. Wieczorem odbył się wieczór integracyjny w Marengo połączony z przejażdżką konną i ogniskiem.

Ponadto zwiedziliśmy zakład produkcyjny firmy Michelin w Olsztynie, oraz odbyliśmy całodniową wycieczkę do Warszawy.

W czwartek po zajęciach z programowania PLC oraz montowania układów fotowoltaicznych udaliśmy się do kręgielni.

W piątek odbyło się podsumowanie realizacji projektu, gdzie uczniowie w parach polsko – niemieckich prezentowali efekty swojej pracy. Podczas podsumowania odwiedziła nas telewizja polska oraz radio Olsztyn. Nasi goście uczestniczyli też w uroczystościach jubileuszu naszej szkoły.

W sobotę nasi goście odjechali do Gdańska skąd odlecieli do Niemiec.

Program wymiany został w pełni zrealizowany, partnerzy z Niemiec zostali przyjęci przez naszych uczniów bardzo gościnnie, nawiązali ze swoimi rówieśnikami przyjaźnie, które będą na pewno kontynuowane po zakończeniu wymiany.

Offenburg 2012

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
ul. Bałtycka 37 A

sekretariat: 89 527 92 65
sekretariat/centrala: 89 527 51 91
fax: 89 522 69 70